Upadłość Konsumencka Wrocław

TBS rozwiązaniem mieszkaniowym dla bankrutów w upadłości konsumenckiej?

Wartym rozważenia rozwiązaniem dla upadłych osób fizycznych, którzy stracili swoje mieszkanie w postępowaniu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej może być  po uzyskaniu, zatwierdzonej przez sędziego – komisarza, kwoty na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych upadłego i jego rodziny (na okres od 12 do 24 miesięcy). Przeznaczenie jej w całości na wkład w TBS (Towarzystwie Budownictwa Społecznego).

Jest to mało popularna i stosunkowo rzadko stosowana forma rozwiązania sytuacji mieszkaniowej upadłych, która ze względu na możliwość uzyskania stałego, a nie wynajmowanego lokum posiada szereg zalet. Warto ją więc wziąć pod uwagę w procesie upadłości konsumenckiej, jak wskazuje Syndyk Magdalena Czyszczoń z kancelarii adwokackiej Czyszczon.

Oczywiście wymaga to stosownego uzasadnienia przed Sądem, wskazującego zasadność takiego działania, oraz aktywności upadłego w znalezieniu odpowiedniego lokum w TBS-ie. Jednak jak wskazuje  praktyka naszej kancelarii adwokackiej Czyszczon są to czynności coraz bardziej popularne i wybierane przez naszych klientów w ramach prowadzonych postepowań upadłościowych.

Co to są TBS-y?

TBS-y są popularną form budownictwa mieszkaniowego. Towarzystwa Budownictwa Społecznego są podmiotami, których podstawową działalnością jest budowa i eksploatacja mieszkań czynszowych przeznaczonych na wynajem. Oferta TBS skierowana jest dla osób mniej zamożnych czyli np. upadłych konsumentów, których nie stać na kupno lub wynajmowanie mieszkania na wolnym rynku.

Czynsze

Najemcy mieszkań TBS płacą czynsze ustawowe, ustalane przez zgromadzenie wspólników spółki. Stawka czynszu regulowanego za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu zawiera spłatę kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz opłaty związane z utrzymaniem budynku: koszty eksploatacji, fundusz remontowy, koszty administracyjne.

Trudno zmienić

Mieszkania w TBS-ach są wyłącznie do wynajęcia, więc nawet po spłacie (po 30 latach) kredytu zaciągniętego przez Towarzystwo na budowę mieszkania nie można go sprzedać, zapisać w testamencie, podarować ani wykupić na własność. Ze względu na istotę przedsięwzięcia trudno taki lokal również oddać w podnajem.

Warunki uczestnictwa

Przyszli najemcy TBS-ów muszą spełniać określone warunki:

na etapie podpisywania umowy najmu nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy,

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdalenę Czyszczoń z kancelarii adwokackiej Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckich uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl w innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polub nas na Facebooku!