Upadłość konsumencką to z pewnością dla wielu osób start w nowe życie bez długów, bez stresów wywieranych przez komorników czy windykatorów. Należy jednak pamiętać, że upadłość konsumencka pomimo wielu swoich zalet posiada także wady, na które warto zwrócić uwagę.
Poniżej postaram się Państwu przedstawić podstawowe wady i zalety upadłości konsumenckiej:
Podstawowe zalety upadłości konsumenckiej dla dłużników to:
- „ŚWIĘTY SPOKÓJ” – z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej wierzyciele (w tym komornicy, banki, windykatorzy) nie mogą już dłużej nękać swoich dłużników.
- JEDYNIE CZĘŚCIOWA SPŁATA DŁUGÓW I TO W DOGODNY SPOSÓB – choć celem upadłości konsumenckiej jest również windykacja należności. To jednak podczas upadłości konsumenckiej sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, obciążenia wynikające z osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich potrzeby mieszkaniowe, stan zdrowia itp. Jeżeli konsument będzie prawidłowo wykonywał ustalony przez Sąd plan spłaty to zostanie oddłużony, czyli Sąd umorzy mu część lub całość długu.
- ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO I SĄDOWEGO – wszelkie egzekucje komornicze zostają umorzone z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Dotyczy to również licytacji komorniczych w toku.
- CAŁKOWITE ODDŁUŻENIE – Ideą upadłości konsumenckiej jest całkowite oddłużenie konsumenta. Konsument, który ogłosił upadłość, nie musi martwić się o konieczność spłaty wszystkich swoich długów również tych spornych.
- ZATRZYMANIE NALICZANIA ODSETEK – upadłość konsumencka w przeciwieństwie do windykacji komorniczej wstrzymuje naliczanie odsetek. Spłacając częściowo długi u komornika odsetki rosną i koniec końców dług może się nie zmniejszać pomimo dokonywania wpłat.
- WYKREŚLENIE Z REJESTRU DŁUŻNIKÓW
- ZA PROCES UPADŁOSCI PŁACI PAŃSTWO – nie ma więc, jak w przypadku windykacji komorniczej wysokich kosztów, prowizji i „ciśnienia” wywieranego na dłużnika.
Podstawowe wady upadłości konsumenckiej to:
- LIKWIDACJA MAJĄTKU – konsument musi się liczyć z praktycznie całkowitą likwidacją majątku. W drodze licytacji zostaną sprzedane pojazdy, nieruchomości oraz wszelkiego rodzaju wartościowe rzeczy.
- BRAK MOŻLIWOŚCI ZACIĄGNIĘCIA KREDYTU – osoba o ogłoszonej upadłości konsumenckiej przez cały okres spłaty zobowiązań nie może zaciągnąć żadnego kredytu.
- STOSUNKOWO DŁUGA PROCEDURA UPADŁOŚCIOWA – upadłość konsumencka to jednak proces sądowy który wymaga od dłużnika czasu i cierpliwości
- MOŻLIWOŚĆ UZNANIA ZA BEZSKUTECZNE UMÓW MAJĄTKOWYCH MAŁŻEŃSKICH – umowy te mogą zostać podważone jeżeli zostały zawarte, w określonym czasie, przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
- NIE WSZYSTKIE DŁUGI PODLEGAJĄ UMORZENIU – nie podlegają umorzeniu przede wszystkim alimenty, odszkodowania itp.
Na marginesie należy zaznaczyć że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami do Ustawy o upadłości konsumenckie i już w 2018 roku część wad może okazać się nieaktualnych.
Jeśli chcesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką bądź przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.
Powyższy artykuł stanowi wyłącznie prywatną opinię autora i nie może być rozumiany jako porada prawna.
Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczon
Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław ). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com