Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Czy warto składać wniosek o upadłość konsumencką samemu?

Czy warto składać wniosek o upadłość konsumencką samemu?

Czy warto składać wniosek o upadłość konsumencką samemu czy lepiej skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii?

Niestety odpowiedź nie jest oczywista, jeśli bowiem czujemy się na siłach i mamy wystarczająco determinacji oraz zapału to na większość pytań znajdziemy odpowiedź w Internecie.

Jeśli jednak nie mamy podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu sądów oraz pism procesowych lepiej powierzyć sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi.

Za złożeniem wniosku o upadłość konsumencką samemu przemawia również kwestia wyrozumiałości sądu. Bowiem od profesjonalnego pełnomocnika sąd zawsze będzie wymagał staranności oraz profesjonalizmu w przeciwieństwie do wniosku złożonego samodzielnie. Inaczej rzecz ujmując Sąd będzie bardziej wyrozumiały dla osób, które złożyły wniosek samodzielnie.
Niestety to chyba wszystkie zalety jakie wynikają z samodzielnego pisania wniosków reszta to już tylko same przeszkody.

Najważniejsza i najtrudniejsza do zaakceptowania to ta związana z oddaleniem wniosku. Jeśli bowiem sąd oddali nasz wniosek trzeba odczekać aż 10 lat, aby złożyć go ponownie (poza szczególnymi wyjątkami).
Napisanie wniosku nie jest również rzeczą łatwą. Tu przede wszystkim kwestia uzasadnienia staje się kluczowym elementem dla sądu w kontekście zasadności ogłoszenia upadłości.
To co nam może wydawać się zaletą dla sądu może okazać się przeszkodą w ocenie możliwości ogłoszenia upadłości.
Widziałam wiele wniosków, gdzie wnioskodawca z niewiedzy sam przyznawał się do swojej winy w związku z wpadnięciem w niedostatek i było to powodem do jego oddalenia.

Jako Syndyk i Adwokat zarazem obsługuję zarówno ogłoszone upadłości jak i reprezentuję klientów, którzy je ogłaszają.

Z dotychczasowej praktyki mogę jednoznacznie wskazać, że opieka profesjonalnego pełnomocnika zawsze przynosi wymierne korzyści.

Choć zdarzają się również kancelarie, które zainteresowane są wyłącznie złapaniem klienta „na wniosek” a potem radź sobie sam. To moim zdaniem stanowi najgorsze rozwiązanie. Jeśli bowiem decydujemy się na pełnomocnika to niech opiekuje się nami aż do zakończenia postępowania upadłościowego. Upadłość konsumencka to nie tylko wniosek o upadłość konsumencką, a często kilkuletni proces oddłużania, w którym sąd i syndyk decydują o naszej przyszłości warto więc na każdym etapie postępowania sądowego mieć osobę, która nas wesprze swoim doświadczeniem.
Jeśli zatem czujesz się na siłach napisać wniosek a twoja sytuacja jest nieskomplikowana i czytelna  nie widzę problemu, żebyś sam spróbował złożyć wniosek do sądu.
Ale jeśli już podejmiesz decyzję o współpracy z kancelarią to niech to będzie profesjonalna kancelaria specjalizująca się w upadłości konsumenckiej a nie kancelaria która upadłość robi niejako przy okazji. Czyli zajmuje się wszystkim ale niczym dobrze. Na rynku prawniczym króluje specjalizacja i warto z niej korzystać.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką bądź przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Powyższy artykuł stanowi wyłącznie prywatną opinię autora i nie może być rozumiany jako porada prawna.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław ). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=