Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Upadłość konsumencka a kredyt mieszkaniowy we frankach

Upadłość konsumencka a kredyt mieszkaniowy we frankach

Czy kredyt mieszkaniowy we frankach pozwala na ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Kredyt mieszkaniowy to nie rzadko spore obciążenie budżetu domowego. Ale jak jeszcze na to nakłada się wzrost kursu waluty zaciągniętego kredytu i inne nieszczęścia, możemy wpaść w poważne tarapaty.

Osoby znajdujące się w takich sytuacjach mają do wyboru albo poddać się egzekucji komorniczej i stracić mieszkanie. Jednocześnie pozostając z długami wynikającym z niezaspokojenia roszczeń dłużników tj. najczęściej banków bądź pozbycia się uciążliwego ogona poprzez upadłość konsumencką.

Z mojego doświadczenia wynika, że ogłoszenie upadłości powinno być ostatecznością poprzedzoną szeregiem innych działań mogących uratować lokal mieszkalny. Dopiero kiedy one zawiodą należy rozważać upadłość konsumencką.

Co do innych możliwości ochrony mieszkania odniosę się w kolejnych wpisach bądź poradach prawnych.  Dzisiaj zajmę się sytuacją dłużników, którzy posiadając kredyt na mieszkanie podjęli decyzję o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Podstawową i najważniejszą przesłanką ogłoszenia upadłości będzie określenie przyczyny aktualnego stanu rzeczy czyli niewypłacalności konsumenta.

Musimy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie czy znaczący wzrost kursu waluty przyczynił się do naszej niewypłacalności?

O ile dalej spłacamy nasz kredyt zgodnie z harmonogramem banku trudno tu mówić o typowej niewypłacalności niezbędnej do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Jeśli jednak wzrost raty kredytu przyczynił się do naszej  złej sytuacji i nie jesteśmy w stanie udźwignąć zobowiązań wynikających z obciążeń ratalnych. Wtedy może być to uznane przez sąd jako przesłanka do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Z drugiej strony trudno dziwić się osobom wybierającym upadłość konsumencką. Jeśli do wyboru mają spłacanie mieszkania wartego 300 tysięcy, na którym dzięki wysokiemu kursowi zadłużenie urosło do 600 tysięcy i w konsekwencji przegraną walkę z Bankiem i komornikiem.

Dom rodzinny to przede wszystkim miejsce, gdzie przebywa ze sobą rodzina – to „ognisko domowe” w wynajętym mieszkaniu ale bez stresu, depresji i ciągłych wizyt komorników a nie kawałek betonu bez przyszłości.

Podsumowując czy zatem zawsze wzrost kursu waluty franka jest powodem do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Sam wzrost kursu waluty kredytu udzielonego na mieszkanie czy dom nie będzie powodem do ogłoszenia konsumenckiej w szczególności, gdy raty kredytu są płacone na bieżąco.

Kiedy zatem konsument, który posiada kredyt we frankach będzie mógł ogłosić upadłość konsumencką?

Na podstawie ustawy regulującej kwestie upadłości konsumenckiej, dłużnik który zaciągnął zobowiązanie kredytowe we frankach na zakup swojej nieruchomości będzie mógł ogłosić upadłość jeśli:

  • jest niewypłacalny tj. nie może na bieżąco regulować swoich należności;
  • owa niewypłacalność nie była skutkiem jego umyślnych działań bądź na skutek rażącego niedbalstwa;

Zatem jeśli posiadasz kredyt we franku szwajcarskim na zakup swojego lokum mieszkaniowego i spłacasz go regularnie nie będzie on przesłanką do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław ). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=