Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Upadłość konsumencka a praca za granicą, czy stracę wynagrodzenie?

Upadłość konsumencka a praca za granicą, czy stracę wynagrodzenie?

Z moich obserwacji jako Syndyka jak wskazuje adwokat Magdalena Czyszczoń wynika, iż każda aktywność potencjalnego upadłego w tym praca za granicą jest dobrze postrzegana przez Sąd w tym Sędziego Komisarza i ma pozytywny wpływ na prowadzoną upadłość.

Niemniej jednak trzeba się liczyć, z tym że Sąd nakaże częściowe zasilenie masy upadłości przychodami uzyskiwanymi z zagranicy. Wymagane będzie też rzetelne wykazanie uzyskiwanych dochodów za granią poprzez przedstawienie syndykowi  dowód wypłat, listy płac itp. Na tej podstawie Sąd wskaże jaką część z wykazanych dochodów upadły będzie musiał odprowadzać do masy upadłości na zaspokojenie zgłoszonych wierzytelności.

Na gruncie prawa polskiego ogłoszenie upadłości w Polsce i jej przeprowadzenie nie koliduje z aktywnością konsumenta w tym pracą zarobkową za granicą o ile upadły wykaże przed sądem, że bieżące wpływy nie zmienią jego sytuacji materialnej jako bankruta czyli że, dzięki pracy zarobkowej za granicą potencjalny upadły wciąż nie będzie mógł na bieżąco spłacać swoich zobowiązań i zaległości finansowych wobec wierzycieli.

W przeciwnym razie może dojść do sytuacji w której Sąd umorzy postępowanie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej ze względu na brak podstaw do jej przeprowadzenia.

O ile natomiast dodatkowe dochody uzyskiwane z pracy za granicą tj. w Niemczech, Anglii, Irlandii, Holandii, Austrii itp. nie wpłyną znacząco na położenie upadłego ale pozwolą na przeprowadzenie postępowania upadłościowego, wtedy każda kwota zasilająca masę upadłościową będzie maiła pozytywny wydźwięk w prowadzonym postępowaniu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Oddzielną kwestią jest wysokość kwoty jaką Syndyk może zabrać z wynagrodzenia uzyskiwanego za granic. Z mojego doświadczenia wynika że jest to do ok 50% uzyskiwanych dochodów.

Niezmiernie istotne jest aby upadły poinformował syndyka o uzyskiwanym wynagrodzeniu i posiadanym majątku za granicą, bowiem w przypadku powzięcia informacji przez Sąd o zatajeniu tych informacji, będzie podstawą do umorzenia postępowania o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdalenę Czyszczoń z kancelarii adwokackiej Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckich uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl w innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com   

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polub nas na Facebooku!

Resize text-+=