Upadłość konsumencka kto zyska a kto straci to kolejny artykuł poświęcony zmianom w upadłości konsumenckiej.
Z 24.03.2020 roku weszły nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Nowe przepisy są odzewem Ministerstwa Sprawiedliwości na duża popularność upadłości konsumenckiej w naszym społeczeństwie oraz na duży odsetek spraw odrzuconych przez sądy ( ok 50% wszystkich wniosków jest umarzanych). Co do zasady upadłość konsumencka miała pomóc osobom zadłużonym wyjść ze spirali zadłużenia i ponownie umożliwić godne życie bez długów. Jednak życie weryfikuje wszytko i koniec końców spora część osób ubiegających się o upadłość konsumencka została wykluczona poza nawias ustawy. (szerzej tutaj)
Co się zmienia?
W chwili obecne j do ogłoszenia upadłość wystarczy samo oświadczenie o niewypłacalności i poparcie go stosownym wnioskiem. Podstawą umorzenia dużej części wniosków była negatywna weryfikacja sądu w zakresie dwóch kryteriów. Celowości działań lub rażącego niedbalstwa które doprowadziło do stanu niewypłacalności dłużnika. Oba te kryteria badał Sąd już na początkowym etapie i niejako z urzędu dyskwalifikował osoby które do niewypłacalności doszły celowo. Zatem stygmatyzowana wcześniej grupa konsumentów zyskała dostęp do dobrodziejstw upadłości konsumenckiej.
Rażąca niedbałość bądź celowość działań to dłuższa upadłość
Coś za coś. Choć sąd w chwili obecnej akceptuje rażącą niedbałość bądź celowość działań dłużnika, które mogły doprowadzić do niewypłacalności. To na etapie oceny stopnia zawinienia może wydłużyć okres spłat części wierzytelności aż do 7 lat i znacząco zwiększyć ich zakres.
Układ z wierzycielem zamiast upadłości
W przypadku gdy dłużnik będzie chciał zachować majątek może złożyć wniosek do sądu o zawarcie układu z wierzycielem. Sąd w ramach pomocy dłużnikowi powoła doradcę restrukturyzacyjnego, który w imieniu dłużnika przeprowadzi restrukturyzację np. kredytu bądź innych zobowiązań. (szerzej tutaj)
Upadłość również dla małego przedsiębiorcy
Już teraz jednoosobowi przedsiębiorcy będą mogli składać wniosek o upadłość jak zwykli konsumenci. Zmiana ta jest o tyle istotna że mały przedsiębiorca aby ogłosić upadłość w starym stanie prawnym musiał ogłosić upadłość jako przedsiębiorca a potem jako konsument. W chwili obecnej mali przedsiębiorcy objęci są nowymi przepisami co znacznie ułatwi im życie.
Kto straci?
Przede wszystkim osoby które nie będą w stanie udowodnić, że do zadłużenia doprowadzili nieświadomie bądź bez rażącego niedbalstwa. Dla nich ustawa przewiduje dłuższe warunki oddłużenia lub w skrajnych przypadkach oddalenie możliwości oddłużenia i konieczna spłatę wszystkich długów.
Udział wierzycieli to kolejny element który może popsuć twoja upadłość. Nowe przepisy dopuszczają aktywny udział wierzycieli. Im bardziej będą aktywni tym oddłużenie będzie mniej korzystne dla dłużnika a bardziej dla wierzyciela.
Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką zawrzeć układ z wierzycielem lub przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.
Artykuł „Upadłość konsumencka kto zyska a kto straci” przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczoń
Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu (kategoria upadłość konsumencka Wrocław). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com