Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Upadłość konsumencka przez koronawirusa?

Upadłość konsumencka przez koronawirusa?

Czy koronawirus może być powodem do ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Na tym blogu omawialiśmy już szereg powodów czy przesłanek sprzyjających ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Był zatem hazard, chwilówki, utrata pracy, przewlekłe choroby, jednak jak zawsze życie uczy nas czegoś nowego.

Mamy w Polsce stan zagrożenia epidemicznego i szereg ograniczeń z tym związanych. Oczywiście powodem takiego stanu rzeczy jest szybko rozprzestrzeniający się korona wirus inaczej COVID 19.

Czy zatem możliwa jest upadłość konsumencka przez koronawirusa? Oczywiści sam korono wirus nie jest podstawą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej, jednak skutki wywołane przez jego pandemię już tak.

Każda czynność która wynikła z działalności korona wirusa a która przyczyniła się do utraty naszej stabilności finansowej i w konsekwencji niewypłacalności może być przesłanką do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Zatem przykładowo upadłość naszego pracodawcy i w konsekwencji utrata przez nas miejsca pracy będzie przesłanką do ogłoszenia upadłości konsumenckiej. O ile oczywiście staniemy się niewypłacalni.

Koronawirus a mali przedsiębiorcy

Podobnie sytuacja ma się z małymi przedsiębiorcami. ( fryzjer, kosmetyczka, mechanik ) Dla nich możliwości wykonywania zawodu spowodowany korono wirusem prowadzi do znaczącego przeciążenia ich budżetu głównie stałymi kosztami jak umowy dzierżawy leasingi, kredyty itp. O ile wynikła sytuacja doprowadzi ich do stanu ich niewypłacalności mogą oni wskazać ją jako przesłankę do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Należy zauważyć że w przypadku małych przedsiębiorców tj. jednoosobowych działalności gospodarczych możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej pojawiła się dopiero od 24 marca 2020 wraz z nowelizacją przepisów o upadłości konsumenckiej. (czytaj tutaj) Przed tą datą zmuszeni byli ogłaszać upadłość jako duzi przedsiębiorcy a potem dopiero mogli ogłosić upadłość konsumencką.

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką lub przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł „Upadłość konsumencka przez koronawirusa?” przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczoń

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria upadłość konsumencka Wrocław). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=