Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Zawrzyj układ i zachowaj mieszkanie – czyli upadłość konsumencka po nowemu

Zawrzyj układ i zachowaj mieszkanie – czyli upadłość konsumencka po nowemu

Masz długi ale nie chcesz stracić mieszkania? Od 24 marca 2020 jest to możliwe dzięki zmianie przepisów o upadłości konsumenckiej

Z roku na rok upadłość konsumencka staje się coraz bardziej popularna. W 2018 roku skorzystało z niej 6552 a w 2019 roku już 7944. Coraz więcej osób widzi w niej możliwość pozbycia się długów i rozpoczęcia nowego życia. Dodatkowa dzięki zmianom wprowadzanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości upadłość konsumencka po nowemu ewaluuje wraz z potrzebami naszego społeczeństwa.

Utrata mieszkania – nie zawsze.

W świetle starych przepisów ( czytaj tutaj) postępowanie upadłościowe wiązało się z utratą majątku dłużnika w tym posiadanego mieszkania. W świetle nowych przepisów wprowadzono rozwiązania mające na celu znalezienia drogi w której dłużnik mógłby ocalić mieszkanie a jednocześnie spłacać swoje zobowiązania w zakresie swoich mozliwości oraz przy pomocy Doradcy Restrukturyzacyjnego.

Zawarcie układu z wierzycielem

Zamiast ogłaszać upadłość konsumencką możesz zwrócić się do Sądu o zawarcie układu z wierzycielem. Sąd otworzy to postępowanie i wyznaczy doradcę restrukturyzacyjnego do pełnienia funkcji nadzorcy sądowego. A ten razem z dłużnikiem będzie mógł podjąć pertraktacje z Wierzycielem aby rozłożył zadłużenie na dogodniejsze, możliwe do spłaty raty.

Taka sytuację będzie miała szczególne zastosowanie w sferze kredytów hipotecznych w tym głównie tych frankowych. Dłużnik hipoteczny banku zamiast toczyć boje prawne z bankiem w kierunku unieważnienia kredytu na podstawie orzeczenia TSUE, będzie mógł skorzystać z alternatywy która pozwoli mu zachować mieszkanie i obniżyć raty bądź dostosować j do jego możliwości finansowych. W tym pomoże mu wyznaczony przez Sąd licencjonowany Doradca Restrukturyzacyjny.

Układ również dla jednoosobowych przedsiębiorców

Zmiany obowiązujące od 24 marca 2020 roku obejmą również małych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Dotychczas nawet mikro przedsiębiorca musiał składać wniosek o upadłość tak samo jak duże przedsiębiorca. Od 2020 jednoosobowe podmioty gospodarcze będą mogli składać wniosek o upadłość konsumencką bądź zawierać układ z wierzycielami tak samo jak zwykli konsumenci a nie jak duże podmioty.

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką zawrzeć układ z wierzycielem lub przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł „Zawrzyj układ i zachowaj mieszkanie – czyli upadłość konsumencka po nowemu” przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczoń

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria upadłość konsumencka Wrocław). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=