Co zyskam dzięki upadłości konsumenckiej? Przede wszystkim „święty spokój” dzięki któremu możesz dalej normalnie funkcjonować i realizować swoje życiowe plany.
Jednak do upadłości konsumenckiej najbardziej przekonuje możliwość umorzenia długów. W szczególnych przypadkach Sąd może umorzyć długi już na pierwszej rozprawie po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego. Umorzenie długów to podstawowe założenie upadłości konsumenckiej. Koniec końców konsument nie będzie musiał martwić się spłatą wszystkich długów również tych spornych.
Upadłość konsumencka w przeciwieństwie do postepowania komorniczego wstrzymuje naliczanie odsetek. Pomimo że częściowo spłacamy długi u komornika to ze względu na wysokie koszty windykacji komorniczej oraz odsetki dług wcale nie musi maleć.
Postępowanie upadłościowe wstrzymuje egzekucyjne postępowania sądowe oraz egzekucje komornicze również te związane z licytacją nieruchomości. W chwili uzyskania prawomocnego postanowienia o ogłoszeniu upadłości następuje umorzenie wszelkich prowadzonych wobec konsumenta postępowań komorniczych.
Ostatecznie za proces upadłości płaci państwo nie ma tu zatem wysokich kosztów obsługi jak w przypadku windykacji komorniczej. A sam proces upadłości nastawiony jest na to aby pomóc konsumentowi a nie „wycisnąć z niego cytrynę”
Aby jednak osiągnąć stan „świętego spokoju” niewypłacalny dłużnik musi złożyć wniosek o upadłość w sądzie. Sąd sporządzi plan podziału i likwiduje majątek dłużnika. Likwidacja polega najczęściej na wyprzedaży składników majątku dłużnika i przeznaczaniu kwot uzyskanych w ten sposób na częściową spłatę długów.
Sąd następnie sporządzi plan spłat pozostałych długów, który konsument będzie musiał realizować w okresie maksymalnie do 3 lat. Po tym okresie pozostałe nieuregulowane długi są umarzane. W trakcie procesu upadłości dłużnik zobowiązany jest składać coroczne sprawozdania z wykonania planu spłat. W razie czasowej przeszkody istnieje możliwość zmiany planu spłaty, a nawet przedłużeniu okresu spłaty, ale nie więcej niż o dwa lata.
Jednak, gdy dłużnik nie będzie postępować zgodnie z planem albo zaciągnie kolejne zobowiązania, postępowanie upadłościowe może zostać umorzone a długi egzekwowane będą według ogólnych zasad.
Jeśli chcesz złożyć wniosek o upadłość konsumencką bądź przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.
„Co zyskam dzięki upadłości konsumenckiej” -Powyższy artykuł stanowi wyłącznie prywatną opinię autora i nie może być rozumiany jako porada prawna.
Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczon
Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław ). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com