Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

W 2017 roku popularność upadłości konsumenckiej wzrosła o 34 %

W 2017 roku  popularność upadłości konsumenckiej wzrosła o 34 %

Upadłość konsumencka nadal popularna!

Na podstawie danych opublikowanych przez Centralny ośrodek informacji Gospodarczej COIG (link do strony) do 31 lipca 2017 roku zanotowano 3216 upadłości konsumenckich to wzrost o 34 % rok do roku, a w stosunku do roku 2015 w którym rozpoczęto stosowanie nowych przepisów o upadłości konsumenckiej to wzrost o prawie 400 % jak wylicza Syndyk Magdalena Czyszczoń z kancelarii adwokackiej Czyszczon.

Możemy tu mówić o lawinowym wzroście popularności upadłości konsumenckiej i liczbie 6000 tys. upadłych na koniec 2017 roku.

Jednocześnie w analogicznym okresie zanotowano znaczący spadek upadłości firm o około 25% może to wskazywać na dwa elementy, pierwszy to wzrost popularności innych form Prawa Upadłościowego jak postępowań sanacyjnych lub układowych w ramach postępowań restrukturyzacyjnych, a drugi to wzrost gospodarczy, który zniechęca potencjalnych właścicieli firm do ogłoszenia upadłości.

Najmłodszy upadły to 11 letni Jarek, któremu sąd gospodarczy w Radomiu ogłosił upadłość konsumencką. Dziecko odziedziczyło majątek po zmarły ojcu w spadku, który prowadził zakład lakierniczy. Niestety długi działalności ojca przeszły na rzecz syna, bo nikt w jego imieniu nie odrzucił spadku i jedynym ratunkiem dla małoletniego okazała się upadłość konsumencka dająca możliwość na normalne życia bez spirali obciążeń.

Najstarszą odnotowaną osobą, w stosunku do której ogłoszono upadłość konsumencką jest Pani Regina lat 86, a średnia wieku upadłych to 49 lat. Największa ilość upadłych pochodzi w kolejności z województwa mazowieckiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego oraz z wielkopolskiego tylko z tych czterech województw pochodzi około połowa upadłych konsumentów. Województwo dolnośląskie plasuje się na czwartym miejscu.

Najbardziej zadłużone są osoby w wieku 31-46 lat. Na koniec I kwartału 2017 r. było to 721 tys. konsumentów. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje  osoby starsze w wieku 47-65 lat (541 tys).

Z kolei największe zadłużenie wygenerowała 60-letnia mieszkanka Mazowsza. Jej dług sięga 5,8 mln zł. Natomiast najbardziej zadłużony mężczyzna to 46 letni Małopolanin z kwotą łączną zaległości 5,3 mln zł.

W 2017 roku widoczny jest wzrost upadłości konsumenckich, ale jednocześnie wzrasta ilość umorzeń postępowań
o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości to dopiero początek procesu upadłościowego, jeśli bowiem upadły zatai swój majątek bądź będzie ukrywał dokumenty przed Syndykiem, Sąd
z urzędu, na wniosek syndyka bądź wierzyciela może umorzyć postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Należy wskazać, że w przypadku oddalenia wniosku bądź umorzenia postępowania upadłościowego kolejne umorzenie może nastąpić po okresie 10 lat.

Z doświadczenia kancelarii adwokackiej, jak wskazuje Syndyk Magdalena Czyszczoń widać, że dla osób rozważających ogłoszenie upadłości konsumenckiej ważne jest aby prawidłowo złożyć wniosek o upadłość konsumencką oraz aby były podstawy do złożenia wniosku. Dla własnego bezpieczeństwa i pewności zwracam uwagę aby dokumenty do złożenia wniosku przygotowane były w sposób nie budzący wątpliwości najlepiej przez doświadczonego syndyka bądź profesjonalną kancelarię prawną wyspecjalizowaną w tego typu działalności.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdalenę Czyszczoń z kancelarii adwokackiej Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckich uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl w innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polub nas na Facebooku!

Resize text-+=