Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Ile trwa upadłość konsumencka?

Ile trwa upadłość  konsumencka?

Ile trwa upadłość konsumencka?

Wiele osób odwiedzających naszą kancelarię żyje w przekonaniu, że upadłość konsumencka to usługa, którą można uzyskać z dnia na dzień. Nic bardziej mylnego upadłość konsumencka to wieloetapowe postępowanie sądowe, które w skrajnych przypadkach może trwać kilka lat (max 3 lata).
Pomimo, że proces upadłości wymaga cierpliwości  i pewnych wyrzeczeń to jednak pierwsze realne korzyści pojawiają się bardzo szybko bowiem już w momencie jej ogłoszenia.
 
Wielu klientów, którzy z dużą obawą podchodzą do tej „pomocy państwa” tak naprawdę dopiero wtedy uzyskuje pełna wiarą w możliwość oddłużenia i uzyskania „świętego spokoju”.
Choć w moim odczuciu już sama wizyta w kancelarii przywraca im nadzieję na lepsze jutro to moment ogłoszenia upadłości jest dla wielu poczuciem ogromnej satysfakcji, że wreszcie wygrałem z długami.

Przygotowanie wniosku i oczekiwanie na rozprawę (ok. 3-4 miesiące)

W tym okresie dłużnik zostaje uświadomiony co do procedury postępowania upadłościowego i jego możliwości upadłościowych.

Dzięki konsultacjom z prawnikiem ustala dalszy plan działania i gromadzi niezbędne dokumenty do przeprowadzenia postępowania upadłościowego.

W tym czasie dłużnik odzyskuje nadzieje na lepsze jutro bowiem wie , że dzięki kolejnym swoim działaniom może realnie poprawić materialną sytuację swoją i swojej rodziny.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

To najważniejszy moment w całym postępowaniu upadłościowym, bowiem przesądza o umorzeniu zobowiązań dłużnika w przyszłości po spełnieniu warunków ustalonych przez Sąd.

Od tego momentu wszelkie toczące się postępowania sądowe, komornicze, windykacyjne zostają zawieszone do czasu zakończenia postępowania upadłościowego. Dłużnik uzyskuje ochronę przed wierzycielami i komornikami, którzy przestają go nękać.

Przedstawicielem w postępowaniu upadłościowy reprezentującym dłużnika zostaje Syndyk i to on z mocy prawa zarządza jego majątkiem aż do zakończenia postępowania.

Plan spłat (max 36 m-cy)

Po ogłoszeniu upadłości Sąd w porozumieniu z Syndykiem ustala plan spłat wierzycieli lub w skrajnych przypadkach od razu umorzy wszystkie zobowiązania. Plan spłat z mocy prawa nie może być dłuższy aniżeli 36 miesięcy, oczywiście może być krótszy.

W tym okresie dłużnik zobowiązany jest do spłaty swoich zobowiązań w kwocie umożliwiającej mu godne życie i adekwatnej do jego możliwości finansowych i sytuacji życiowej.

W tym okresie realnie odczujesz korzyści z podjęcia decyzji o upadłości konsumenckiej bowiem:

  • twoje wynagrodzenie będzie wolne od zajęć
  • w ramach planu spłat będziesz płacił uzgodnioną przez Sąd jedną kwotę adekwatną do twoich możliwości finansowych i sytuacji życiowej
  • możesz zarządzać swoim majątkiem oczywiście w sposób umożliwiający realizowanie planu spłat
  • nie musisz ukrywać się ze swoimi dochodami, mogą wzrosnąć bez konsekwencji

Odpowiadając na tytułowe pytanie – Ile trwa upadłość konsumencka – Nawet kilka lat, ale nie należy się tym przejmować bowiem realne korzyści odczujesz już na początku tego procesu.

Podsumowując najważniejsze korzyści płynące z ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy wskazać:

  • realnie szybkie pozbycie się długów
  • „święty spokój”
  • zaprzestanie wszelkich windykacji zarówno komorniczych jak i sądowych.

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką lub przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczoń

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=