Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Upadłość konsumencka a komornik

Upadłość konsumencka a komornik

Często nasi klienci zadają pytanie czy mogę ogłosić upadłość konsumencką, kiedy mam już komornika na głowie i wyznaczoną licytację mojej ruchomości i nieruchomości? (Upadłość konsumencka a komornik)

Odpowiedź na to pytanie jest jasna i czytelna. Tak można ogłosić upadłość konsumencką nawet podczas wyznaczenia przez komornika licytacji Państwa nieruchomości.

Ta odpowiedź często wywołuje konsternacje i niedowierzania wśród naszych klientów. Zatem postaram się wyjaśnić jak to jest możliwe i co nam to daje.

Z dniem ogłoszenia przez Sąd upadłości konsumenckiej zawieszeniu ulegają wszystkie postępowania egzekucyjne – komornicze wobec dłużnika. A po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego przez  wyznaczonego przez Sąd Syndyka wszelkie postępowania egzekucyjne – komornicze zostają umorzone.  Jednocześnie Konsument zostaje przez Sąd zwolniony ze swoich długów tj. oddłużony. O przebiegu postępowania upadłościowego pisałem w innym swoim poście tutaj.

W związku z powyższy wprowadzając dość duże uogólnienie upadłość konsumencka „ściąga” z nas wszelkie toczące się postępowania komornicze.  W konsekwencji umarza wszystkie ciążące na nas zobowiązania zarówno te wymagalne jak i te jeszcze niewymagalne zobowiązania.

Warto również wskazać na zasadnicze różnice pomiędzy upadłością konsumencką a egzekucją komorniczą i ocenić które postępowanie jest dla nas korzystne.

  1. Po pierwsze i najważniejsze celem upadłości konsumenckiej jest windykacja i umorzenie długów konsumenta, a egzekucja komornicza koncentruje się wyłącznie na windykacji. W praktyce po przeprowadzeniu windykacji komorniczej jeśli nie zaspokoimy wierzyciela komornik dalej będzie prowadził windykację z naszego majątku, a nasze odsetki -czyli dług będzie ciągle rósł. W przypadku upadłości konsumenckiej możemy spodziewać się bardziej „życiowej” windykacji dostosowanej do możliwości upadłego i to przez określony przez Sąd czas ( max 3 lata). Po tym okresie pozostałe długi zostaną umorzone.
  2. Po drugie Koszty upadłości konsumenckiej to 30 zł za złożenie wniosku plus ewentualne koszty kancelarii za jego przygotowanie. Koszty postępowania komorniczego są zdecydowanie wyższe bowiem dłużnik zobowiązany jest do pokrycia wszystkich kosztów postępowania sądowego i egzekucyjnego. To zdecydowanie zwiększa zadłużenie dłużnika.
  3. Po trzecie Odsetki. W postępowaniu upadłościowym wierzyciel może naliczać odsetki do momentu ogłoszenia upadłości. W przypadku egzekucji komorniczej nie ma żadnych limitów co zdecydowanie pogarsza sytuację dłużnika
  4. Po czwarte mieszkanie. Upadłość konsumencka daje zdecydowanie większe możliwości dłużnikom, którzy w wyniku długów stracą swoje mieszkanie. Do czasu przeprowadzenia licytacji będą mogli swobodnie korzystać ze swojego lokum.  Potem sąd może wygospodarować dla nich znaczącą kwotę pozwalającą na wynajem mieszkania o podobnym standardzie przez okres kilku lat. Na marginesie kilkoro z naszych upadłych zdecydowało się przeznaczyć całość kwoty na TBS przez co w ogóle nie odczuli utraty mieszkania.
  5. Po piąte w upadłości konsumenckiej brak jest możliwości wszczęcia nowych egzekucji wobec wierzytelności objętych postępowaniem upadłościowym.

Na koniec pragnę zaznaczyć, że nowe regulacje upadłości konsumenckiej dzięki m.in. zawieszeniu postępowań komorniczych czy braku obciążania odsetkami są tańsze przez co bardziej korzystne dla dłużnika.

Postępowanie komornicze może być prowadzone przez komornika praktycznie do końca życia. Firmy windykacyjne mają bowiem metody, aby przerywać przedawnienie i kontynuować postępowanie aż do wykrycia majątku u dłużnika.

Ostatecznie odpowiadając na temat upadłość konsumencka a komornik należy wskazać że podstawowym celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie konsumenta a później windykacja. W przeciwieństwie  do postępowania komorniczego, gdzie funkcja oddłużenia nie funkcjonuje a liczy się przede wszystkim windykacja, zatem nie ma co liczyć, że komornik odpuści nam długi.

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką bądź przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław ). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=