Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Upadłość konsumencka a 500+

Upadłość konsumencka a 500+

Jednym z częstych pytań pojawiających się u potencjalnych upadłych jest kwestia programu 500+ oraz alimentów zasądzonych na małoletnie dzieci.

Czy zatem upadłość konsumencka „zabierze” mi te świadczenia? To podstawowa obawa, która budzi wątpliwość u osób uzyskujących powyższe świadczenia w podjęciu decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Odpowiadam zatem, że powyższe świadczenia wyłączone są z masy upadłości, a więc nie podlegają egzekucji przez wyznaczonego w upadłości Syndyka.

Podstawą dla wyłączenia powyższych świadczeń z procedury egzekucyjnej są przepisy kodeksu postępowania cywilnego tj. art. 833 ust. 6 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym: „Nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze oraz jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860)”.

Na podstawie przytoczonego przepisu można wskazać, że składając wniosek o ogłoszeniu upadłości nie musisz mieć żadnych obaw o przyznane bądź zasądzone świadczenia z programu 500+ jak i alimenty.

Dodatkowo w ramach przytoczonego przepisu można wywnioskować, że jednakowo będą traktowane również inne świadczenia w tym:

  • środki z funduszu alimentacyjnego,
  • świadczenia rodzinne,
  • dodatki rodzinne,
  • dodatki pielęgnacyjne,
  • dodatki porodowe,
  • dodatki dla sierot zupełnych,
  • zasiłki dla opiekunów,
  • świadczenia z pomocy społecznej,
  • świadczenia integracyjne,
  • świadczenie jednorazowe (świadczenie w wysokości 4000 zł na dziecko niepełnosprawne).

Wskazane powyżej przepisy wyraźnie wskazują na możliwość korzystania z powyższych świadczeń pomimo ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Syndyk nie włączy ich w skład masy upadłości i tym samym będą one wolne od jakichkolwiek obciążeń.

Mam nadzieję, że przedstawiona opinia pomoże wielu osobą z podjęciem decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej bez utraty niezbędnych świadczeń.

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką bądź przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław ). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=