Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Złudna upadłość w Wielkiej Brytanii (UK) Czy to jeszcze możliwe?

Złudna upadłość w Wielkiej Brytanii (UK) Czy to jeszcze możliwe?

Coraz więcej klientów zwraca się do naszej kancelarii o przygotowanie upadłości ich firm bądź wniosków o upadłość konsumencką po nieudanym transferze upadłości do Wielkiej Brytanii.

Zachęceni ogłoszeniami firm gwarantującymi korzystne i szybkie oddłużenie wydają majątki na przygotowanie wniosków o upadłość w Wielkiej Brytanii po czym okazuje się, że jedyne co uzyskali to kolejną dziurę finansową w ich portfelu.

Upadłość w Wielkiej Brytanii choć możliwa z punktu widzenia prawa europejskiego i niewątpliwie korzystniejsza w stosunku do upadłości innych państw europejski w tym Polski stałą się zmorą Brytyjczyków ze względu na jej popularność.

Ale do rzeczy. Jak to jest możliwe, że mam długi w swoim rodzimym kraju a ogłaszam upadłość w innym? Dzieje się to za sprawą korzystnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 listopada 2012 r. (sygn. C-116/11) w sprawie zainicjowanej pytaniem prejudycjalnym sądu gospodarczego w Poznaniu, gdzie orzeczono że każda forma upadłości i jej skutki w jednym kraju Unii Europejskiej musi być uznana  przez jurysdykcję innego kraju stowarzyszonego.

W ostatnim czasie można zaobserwować jednak, że Brytyjczycy zaostrzają swoje liberalne podejście w szczególności do obcokrajowców i tzw. turystów upadłościowych z krajów ościennych. Przejawia się to przede wszystkim we wnikliwych kontrolach dokumentów oraz stanu faktycznego potencjalnych upadłych.

Główną koncentracją kontrolną organów brytyjskich jest miejsce prowadzenia działalności w przypadku przedsiębiorców (COMI)  bądź miejsce stałego zamieszkania konsumentów. W przypadku tych pierwszych przez długi okres popularne było korzystanie z tzw. wirtualnych adresów wynajmowanych jedynie do przeprowadzenia upadłości. Od dłuższego czasu takie praktyki są uznawane za próbę bezpodstawnego wykorzystywania przywilejów Państw członkowskich a wnioski odrzucane.

Zgodnie z prawem europejskim bowiem sąd właściwy dla przeprowadzenia postępowania upadłościowego to ten sąd, w którym potencjalny upadły prowadzi na co dzień swoją działalność gospodarczą bądź w przypadku upadłości konsumenckiej na stale przebywa (mieszka).  W przypadku prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii był to do tej pory okres 6 miesięczny jednak ze względu na zaostrzenie liberalnej polityki tego państwa okres ten wydłużył się w sposób znaczący.

Przestrzegam więc przed pochopnym hurra optymizmem wynikającym z niewątpliwie korzystnych warunków oddłużenia w Wielkiej Brytanii, bowiem zamiast oddłużenia możemy wpaść w kolejne zadłużenie i konflikt z prawem Brytyjskim.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii adwokackiej Czyszczon

Więcej informacji odnośnie postępowania upadłościowego w tym upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl w innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł polub nas na Facebooku!

Resize text-+=