Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Upadłość konsumencka coraz trudniejsza?

Upadłość konsumencka coraz trudniejsza?

Choć nie ma miesiąca w tym roku, aby nie pobity był kolejny rekord ogłoszonych upadłości konsumenckich to w ślad za tym pojawia się spora ilość odrzucanych wniosków przez Sądy.

Przyczyn tej nie małej, bo jak podają statystyki nawet 40 % ilości odrzuconych wniosków należy szukać na wielu płaszczyznach.

Po pierwsze zbyt duży formalizm wniosków który powoduje, że wiele Sądów wzięło sobie do serca sposób w jaki składane i wypełniane są same wnioski.

Intencją ustawodawcy było aby jak największa rzesza osób nawet w sposób samodzielny mogła sporządzić taki wniosek, a formularz był jedynie elementem pomocniczym. Tak się jednak nie dzieje  i większość sądów interpretuje formularz jako niezbędny element do złożenie i dalszego procedowania sprawy. Wnioski nie są również proste i wymagają do przygotowania często niezbędnej wiedzy prawniczej szczególnie przy skomplikowanych sprawach.

Po drugie szeroka możliwość interpretacji przez Sądy przesłanek odrzucenia wniosku. Na przykład, gdy dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień wskutek rażącego niedbalstwa.

W obecnym kształcie ustawy wyraźnie widać w statystykach, że jeden sąd może być bardziej liberalny w ogłaszaniu upadłości od drugiego.

Mało tego odrzucenie wniosku z wyżej wymienionych przyczyn choć uzasadnione zamyka drogą oddłużenia nawet w przypadku, gdy dłużnik faktycznie nie ma żadnej możliwości spłaty swoich zobowiązań np. z powodu choroby, bądź życiowej nieporadności.

Po trzecie kombinatorzy, którzy tak dostosowują wnioski, aby Sąd przychylił się do ich ckliwej historii. Często nie mający podstaw do ogłoszenia upadłości, a świadomie szukający wyłącznie ucieczki przed zobowiązaniami.

To dzięki takim dłużnikom uwidacznia się trend bardziej wnikliwego badania składanych wniosków przez część Sądów.

Miejmy nadzieję, że planowane na 2018 rok przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany o których pisałam w artykule tutaj. Przyczynią się do poprawy wykorzystania pozytywnych aspektów upadłości konsumenckiej w przyszłości.

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką bądź przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=