Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Upadłość konsumencka 2018 co się zmieni?

Upadłość konsumencka 2018 co się zmieni?

Ze źródeł związanych z centrum legislacyjnym rządu przenikają coraz to nowe informacje o zmianach ustawy ( upadłość konsumencka 2018).

Czas aby uporządkować te dane i wskazać jakie skutki będą one miały dla potencjalnych upadłych w 2018 roku.

1. Skrócenie czasu postępowania upadłościowego w szczególnych przypadkach do pierwszego etapu tj. ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Dzisiaj sprawy upadłości konsumenckiej bez majątku podlegają tym samym regułom prawnym co upadłości z nieruchomościami i mogą trwać po kilka lat. Celem ustawodawcy jest zatem „wyselekcjonowanie” spraw bezspornych i skrócenie ich postępowań do minimum.

2. Brak ogłoszenia upadłości przez przedsiębiorcę bądź złożenie wniosku z opóźnieniem nie będzie stanowiło przesłanki do odrzucenie wniosku o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

To przede wszystkim ukłon dla byłych przedsiębiorców, dla których upadłość konsumencka była możliwa praktycznie pod jednym warunkiem tj. powołania się na słuszność i względy humanitarne. Na ten temat pisałam tutaj. O ile przepisy uwzględnią ten zapis, z mojego doświadczenia mocno rozszerzy to zakres prowadzonych upadłości dla byłych przedsiębiorców.

3. Rozszerzenia zakresu stosowania względów słuszności i względów humanitarnych wobec dłużników, którzy świadomie dopuścili do zadłużenia i niewypłacalności na skutek rażącego niedbalstwa czy umyślnego działanie.

Chodzi tu przede wszystkim o hazardzistów czy osoby, które popadły w stan upadłości na skutek spirali długów. To kolejna dobra propozycja dla tych, którzy świadomie czy w sposób celowy doprowadzili do bankructwa przez co nie mogli skorzystać z dobrodziejstwa upadłości konsumenckiej.

4. Zmiany dla emerytów i rencistów.

To chyba dzisiaj najbardziej poszkodowana grupa osób, które podczas ogłoszenia upadłości konsumenckiej są gorzej traktowane w stosunku do innych podmiotów. Często sądy upadłościowe interpretują przepisy o świadczeniach emerytalnych na niekorzyść zainteresowanych. Przez co zdarzają się upadłości, w których emeryci i renciści skazani są na wegetację poniżej minimum socjalnego. Syndyk bowiem zabrał znaczną część ich świadczenia.
To niedopuszczalna sytuacja, która pilnie musi być uregulowana przez ustawodawcę. Tak, aby zdrowy rozsądek i zasady humanitaryzmu przyświecały tej szczytnej idei jaką jest upadłość konsumencka.

Pakiet zmian Upadłość konsumencka 2018 to zdecydowanie ruch w dobrym kierunku oby tylko jak zapowiada resort weszły w życie już z początkiem 2018 roku.

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką bądź przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł przygotowany przez Syndyk Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczon

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu (kategoria upadłość przedsiębiorcy Wrocław ). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=