Chcesz ogłosić upadłość bądź restrukturyzację zadzwoń
(71) 783 41 86

Zalety i wady upadłości konsumenckiej

Zalety i wady upadłości konsumenckiej

Na bazie kilkudziesięciu upadłości konsumenckich, które przeprowadziliśmy w samym 2018 roku. Śmiało możemy powiedzieć, że dla wielu naszych klientów okazała się ona „darem z niebios”.


Życie bez długów, bez stresów wywieranych przez komorników czy windykatorów. Koniec końców również błogi spokój, którego nasi klienci nie czuli od wielu lat to tylko nieliczne zalety upadłości konsumenckiej. Należy jednak pamiętać, że upadłość konsumencka pomimo że niewątpliwie posiada zalety. To także ma również wady, na które warto zwrócić uwagę.

Poniżej postaram się Państwu przedstawić podstawowe zalety i wady upadłości konsumenckiej:

Podstawowe zalety upadłości konsumenckiej dla dłużników to:

 • „ŚWIĘTY SPOKÓJ”  – z chwilą ogłoszenia upadłości konsumenckiej wierzyciele (w tym komornicy, banki, windykatorzy) nie mogą już dłużej nękać swoich dłużników.
 • JEDYNIE CZĘŚCIOWA SPŁATA DŁUGÓW I TO W DOGODNY SPOSÓB – choć celem upadłości konsumenckiej jest również windykacja należności. To jednak podczas upadłości konsumenckiej sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, obciążenia wynikające z osób pozostających na jego utrzymaniu, w tym ich potrzeby mieszkaniowe, stan zdrowia itp.  Jeżeli konsument będzie prawidłowo wykonywał ustalony przez Sąd plan spłaty to zostanie oddłużony, czyli  Sąd umorzy mu część lub całość długu.
 • ZAWIESZENIE POSTĘPOWANIA EGZEKUCYJNEGO I SĄDOWEGO – wszelkie egzekucje komornicze zostają umorzone z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Dotyczy to również licytacji komorniczych w toku.
 • CAŁKOWITE ODDŁUŻENIE – Ideą upadłości konsumenckiej jest całkowite oddłużenie konsumenta. Konsument, który ogłosił upadłość, nie musi martwić się o konieczność spłaty wszystkich swoich długów również tych spornych.
 • ZATRZYMANIE NALICZANIA ODSETEK – upadłość konsumencka w przeciwieństwie do windykacji komorniczej wstrzymuje naliczanie odsetek. Spłacając częściowo długi u komornika odsetki rosną i koniec końców dług może się nie zmniejszać pomimo dokonywania wpłat.
 • WYKREŚLENIE Z REJESTRU DŁUŻNIKÓW
 • ZA PROCES UPADŁOŚCI PŁACI PAŃSTWO – nie ma więc, jak w przypadku windykacji komorniczej wysokich kosztów, prowizji i „ciśnienia” wywieranego na dłużnika.

Podstawowe wady upadłości konsumenckiej to:

 • LIKWIDACJA MAJĄTKU – konsument musi się liczyć z praktycznie całkowitą likwidacją majątku. W drodze licytacji zostaną sprzedane pojazdy, nieruchomości oraz wszelkiego rodzaju wartościowe rzeczy.
 • BRAK MOŻLIWOŚCI ZACIĄGNIĘCIA KREDYTU – osoba o ogłoszonej upadłości konsumenckiej przez cały okres spłaty zobowiązań nie może zaciągnąć żadnego kredytu.
 • STOSUNKOWO DŁUGA PROCEDURA UPADŁOŚCIOWA – upadłość konsumencka to jednak proces sądowy, który wymaga od dłużnika czasu i cierpliwości.
 • MOŻLIWOŚĆ UZNANIA ZA BEZSKUTECZNE UMÓW MAJĄTKOWYCH MAŁŻEŃSKICH – umowy te mogą zostać podważone jeżeli zostały zawarte, w określonym czasie, przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
 • NIE WSZYSTKIE DŁUGI PODLEGAJĄ UMORZENIU – nie podlegają umorzeniu przede wszystkim alimenty, odszkodowania itp.

Na marginesie należy zaznaczyć że Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami do Ustawy o upadłości konsumenckie i już w 2019 roku część ułomności upadłości konsumenckiej może okazać się nieaktualnych. O nowych planach Ministerstwa pisałam tutaj

Jeśli chcesz ogłosić upadłość konsumencką lub przedsiębiorcy skorzystaj z naszej pomocy, pomogę Ci zacząć od nowa.

Artykuł – zalety i wady upadłości konsumenckiej przygotowany został przez Doradcę Restrukturyzacyjnego Magdaleną Czyszczoń z kancelarii Czyszczoń

Więcej informacji odnośnie upadłości konsumenckiej uzyskasz dzwoniąc do naszej kancelarii bądź pod adresem naszej strony internetowej www.upadlosckonsumenckawroclaw.pl lub na naszym blogu  (kategoria Upadłość Konsumencka Wrocław, upadłość Wrocław bądź Restrukturyzacja Wrocław). W innych sprawach prawnych proszę odwiedzić naszą stronę www.kancelariaczyszczon.com

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku www.facebook.com/kancelariaczyszczon

Resize text-+=